Kesällä 2024  Lounais-Hämeen Musiikkipäivät- festivaalin keskeinen tapahtumapaikka on 1700-luvulta periytyvä, kulttuurihistoriallisesti arvokas Nuutajärven lasitehdasmiljöö Urjalassa.

Nuutajärvi sopii festivaalimme toimintaympäristöksi mitä parhaiten, sillä hauras ja särkyvä lasi syntyy ja jalostuu tulesta ja hehkusta, rytmistä ja liikkeestä, ja niin on myös syntynyt moni musiikin mestariteos, kriiseistä ja koettelemuksista. Ne ovat materiaaliensa ja aikojensa heijastuksia. Konserteissamme lasi ja heijastukset soivat sekä kuvainnollisesti että todellisesti. Mm. Philomela- kuoro tulee esittämään Kalevi Ahon teoksen Lasimaalaus ja Concerto Malaga Joonas Kokkosen teoksen Durch einen Spiegel...

Tapahtuma tuo esille ukrainalaista kulttuuria ja tukee maan taistelua vapautensa puolesta. Lisäksi se hakee erilaisia vuorovaikutuksia, heijastuksia niin muiden kansojen ja kulttuurien kuin myös yksittäisten ihmisten ja eri taiteen lajien ja musiikin genrejen välille, klassisesta musiikista lasitaiteeseen, jazziin, kuvataiteisiin, kansanmusiikkiin ja maailmanmusiikkiin.

Kansainväliset vieraamme tulevat tällä kertaa Ukrainasta, Espanjasta, Italiasta ja Portugalista ja useimmat heistä vierailevat ensimmäistä kertaa Suomessa.

Ohjelma

Lauantai, 29.6.

Kello 14.00 alkaen Nuutajärven Lasikylän rantapuisto

Kansanmusiikkikonsertti ”Maailma on meidän”

Bozhychi (Ukraina) (Ukrainalaista kansanmusiikkia)

  • Laulajat/soittajat:
    Illia Fetysov
    Serafyna Fetysova
    Susanna Karpenko
    Veronika Seleha
    Anna Morenko
    Serhii Plotnytskyi
  • Tanssijat:
    Yelyzaveta Kobylianska
    Yuliana Debopre
    Sofiia Matviichuk
    Solomiia Matviichuk

Akkajee (Suomi) (suomalaista uutta kansanmusiikkia):

  • Meriheini Luoto, avainviulu, laulu, lelut ja elektroniikka
  • Iida Savolainen, alttoviulu, laulu, rojut ja elektroniikka

Frigg (Suomi) (suomalaista vanhaa ja uutta kansanmusiikkia):

  • Petri Prauda
  • Alina Kivivuori
  • Esko Järvelä
  • Tommi Asplund
  • Tero Hyväluoma
  • Juho Kivivuori
  • Topi Korhonen

Albaluna (Portugali)(eri kulttuureja yhdistävää maailmanmusiikkia):

  • Ruben Monteiro
  • Carla Costa
  • Dinis Coelho
  • Raquel Monteiro
  • Christian Marr`s
  • Tiago Santos

OSTA LIPPU

Sunnuntai, 30.6.

Kello 12.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Ukrainalainen kansanmusiikkilounas”

Kansanmusiikkiyhtye Bozhychi (Ukraina)

OSTA LIPPU

Kello 15.00 Lounais-Hämeen Pirtti/Saaren kansanpuisto, Tammela

”Maailmanmusiikkia silkkitien varrelta”

Altabene (Portugali)

(Konsertin toteutuminen ja lipunmyynti varmistuu ja alkaa myöhemmin)

Kello 18.00 Teuron kylätalo, Tammela

”Ukrainan ääniä”

Kansanmusiikkiyhtye Bozhychi (Ukraina)

(Konsertin toteutuminen ja lipunmyynti varmistuu ja alkaa myöhemmin)

Kello 19.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Sodan ja rauhan kaikuja”

Kamarimusiikkiyhtye NotaBene (Ukraina):

  • Andriy Pavlov,viulu
  • Maksym Grinchenko, viulu
  • Igor Zavgorodnii, alttoviulu
  • Artem Poludennyi, sello
  • Yuri Nemirovskyi, klarinetti
  • Roman Lopatynskyi, piano

Olivier Messiaen: Quatour pour la fin du temps (Aikojen lopun kvartetto)
Valentin Silvestrov: String Quartet No.1 (1974)
Igor Zavhorodniy: "Music that leaves itself", for String Quartet (2021)

“This work is interesting because it was written a couple of months before the outbreak of the war in Ukraine and is a kind of reflection on the happenings that were yet to come. The author of this quartet is our violist Igor Zavgorodnii.”(NotaBene)

OSTA LIPPU

Maanantai, 1.7.

Kello 12.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Ukrainalainen lounas”

Kamarimusiikkiyhtye NotaBene (Ukraina)

OSTA LIPPU

Kello 20.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Kesäillan jazz-konsertti 1.”

Kesäillan AllStars

  • Charlotta Kerbs - laulu
  • Alan Matheson (CAN) - piano, trumpetti
  • Pekka Toivanen - saksofoni
  • Wade Mikkola - kontrabasso
  • Erkki Liikanen - rummut

OSTA LIPPU

Tiistai, 2.7.

Kello 12.00 Nuutajärven lasimakasiini

Lounaskonsertti ”A Rainy Day in Nuutajärvi”

  • Wade Mikkola, basso, ja Alan Matheson (Kanada), piano, trumpetti

OSTA LIPPU

Kello 19.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Uutta ja klassista”

Kamarimusiikkiyhtye NotaBene (Ukraina, Kiova)

Borys Liatoshynsky: String Quartet No.3,op. 21
Krzysztof Penderecki: Quartet for clarinet and string trio
Evgen Stankovich: "A plea for Calmness" (Clarinet, Violin, Piano)
Johannes Brahms: Piano Quintet op.34

OSTA LIPPU

Kello 20.00 Villaforss, Forssa

”Kesäillan jazz-konsertti 2.!

Kesäillan AllStars

  • Charlotta Kerbs - laulu
  • Alan Matheson (CAN) - piano, trumpetti
  • Pekka Toivanen - saksofoni
  • Wade Mikkola - kontrabasso
  • Erkki Liikanen - rummut

OSTA LIPPU

Keskiviikko, 3.7.

Kello 12.00 Nuutajärven lasimakasiini

Lounaskonsertti ”Kansallisuudet peilissä”

Quartetto Goldberg (Italia);

  • Jingzhi Zhang, violin
  • Giacomo Lucato, violin
  • Matilde Simionato, viola
  • Martino Simionato, cello

Wofgang Amadeus Mozart: String quartet K. 421
Johannes Brahms: String quartet op. 51 n. 1

"We often talk about nations and how they are perceived. In this case, we identify them in a quartet challenge that highlights the true and false stereotypes we have of the various national styles." (Quartetto Goldberg)

OSTA LIPPU

Kello 19.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Lasimaalaus -suomalaisten säveltäjien väkeviä tarinoita elämän hohtavasta valosta ja sen kääntöpuolesta"

Naiskuoro Philomela (Suomi), johtaa Anna Gallon

Kalevi Aho: Lasimaalaus
muu ohjelma avoin

OSTA LIPPU

Torstai, 4.7.

Kello 12.00 Nuutajärven lasimakasiini

Lounaskonsertti ”In the mood”

Juan Pablo Gamarro (Espanja), piano

OSTA LIPPU

Kello 19.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Kuin kuvastimessa”

Concerto Málaga (Espanjalainen jousiorkesteri)

  • Gil De Gálvez, leader

OSTA LIPPU

Kello 19.00 Rauman Merimakasiini

”Monimuotoiset sävelet”

Quartetto Goldberg (Italia)

Ludwig van Beethoven: String Quartet n. 7 F- duuri, Op. 59, "Razumovsky, n. 1"
Joseph Haydn: string Quartet op. 76 n. 2 "The Fifths"
Mieczysław Weinberg: String Quartet no. 5

”We select three completely different composers, distant in era and compositional styles, who tried to transform the stylistic features of their contemporary music using the expressive power of popular music.” (Quartetto Goldberg)

OSTA LIPPU

Perjantai, 5.7.

Kello 12.00 Nuutajärven lasikylä

Lounaskonsertti ”Espanjalainen lounas”

Concerto Málagan (Espanja) kamarimusiikkiryhmiä

  • Gil De Gálvez, leader

OSTA LIPPU

Kello 19.00 Nuutajärven lasimakasiini

”Elokuvallisia heijastuksia”

Quartetto Goldberg (Italia)

Igor Stravinsky: Three pieces for string quartet
George Antheil: Lithuanian night and Six pieces for string quartet
Ken Benshoof: Sweeter than wine
Samuel Barber: “Adagio” from String quartet n. 2
Dimitry Shostakovich: String quartet n. 1

”The cinematographic universe has always captured the attention of classic music artists. Here is a “sequence shot” of some famous composers who has flavored their works with a little glimpse of movie tracks and world music.” (Quartetto Goldberg)

OSTA LIPPU

Kello 22.00 Jokioisten kartanoalue

”Espanjalainen yö”

Concerto Malaga, (Espanjalainen jousiorkesteri)

  • Gil De Gálvez, leader
  • Stoyan Paskov, flamencokitara (Espanja), Remedios Fernández, flamencotanssi (Espanja)

OSTA LIPPU

Lauantai, 6.7.

Kello 13.00 Nuutajärven Lasikylä

Piknik-konsertti ”Asian ytimessä”

Concerto Malaga, (Espanjalainen jousiorkesteri)

  • Gil De Gálvez, leader
  • solisteina Mari Palo, Forssan voimistelijat, Stoyan Paskov (Espanja), flamencokitara, Remedios Fernández, flamencotanssi (Espanja)

Pepe Willberg ja kamarimusiikkiyhtye

  • Anu Kosonen, piano
  • Sirkku Mutru
  • Annukka Nevalainen
  • Sanna Kokko, viulu
  • Niklas Hagmark
  • sello, Jussi Koskinen, basso
  • Ville Vannemaa, puhaltimet

JazzZoom

  • Mika Mylläri, trumpetti
  • Sakari Kukko, puupuhaltimet
  • Heikki Sarmanto, piano
  • Eerik Siikasaari, basso
  • Tomi Parkkonen, rummut

”Ohjelmistossa on jazzin kovinta ydintä, siis jazz-kvintettimusiikin klassikoita. Olemme toistaiseksi soittaneet pelkästään Cannonball Adderleyn kvintetin materiaalia, mutta tässä konsertissa haluaisin siirtyä tenorifonin myötä vaikkapa Miles Davisin legendaarisen kvintetin ohjelmistoon.” (Sakari Kukko)

OSTA LIPPU

Sunnuntai, 7.7

Kello 19.00 Rauman Merimakasiini

”Andalusian hehkua”

Concerto Malaga, (Espanjalainen jousiorkesteri)

  • Gil De Gálvez, leader
  • solistina Stoyan Paskov (Espanja), flamencokitara ja Remedios Fernández, flamencotanssi (Espanja)

OSTA LIPPU


Tapahtuman pääsyliput ovat myynnissä Lippu.fi:ssä.

Kaikki tapahtuman konsertit sisältävästä festivaalipassista Lippu.fi-sivuilla on jouluinen kampanjatarjous. Sen kampanjakoodi on joulu23

OSTA FESTIVAALIPASSI

Yhteistyössä

Pruuki logo musta   Näyttökuva 2023 11 09 133542  LnsREuvwOKM logo 2R fi sininen L100 CMYK   Nuutajaêrvi Tunnus FIN pysty vaêri RGB               maaseutu2020          lounaishameenmusiikkiopistoOPLounaismaa        vaakuna jokioinen   LounaPlussa    Leader logo  EU maaseuturahastosivis