Concerto Malaga

IMG 20170628 210008

Kesäillan jazz-konsertit 26.6. ja 27.6.2019

Lounais-Hämeen Musiikkipäivät järjestää jälleen perinteiset kesäillan jazz-konsertit keskiviikkona 26.6.2019 kello 20.00 alkaen Tammelan Mustialassa, Laihon ladossa ja torstaina 27.6. 2019 kello 20.00 alkaen Nuutajärven Lasikylän ravintola Sylvissä. Esiintyjänä on perinteiseen tapaan Yöjazzit Allstars- yhtye, eli tällä kertaa Erkki Liikanen, rummut, Wade Mikkola, basso, Janne Hovi, piano, Martti Vesala, trumpetti ja Pekka Toivanen, tenorisaksofoni.  

Tämän vuoden jäsenmaksunsa maksaneet yhdistyksemme jäsenet saavat kesäillan jazz-konserttien pääsylipustaan 5 euron alennuksen.

Concerto Malaga Forssan työväentalon musiikkisalissa ja Tammelan kirkossa 29.6. ja 30.6. 2019

CONCERTO MÁLAGA 2018 Fotografía Javier de Laguno

Lauantaina 29.6. järjestämme yhdessä Musica Kalevi Aho- festivaalin kanssa maailmankuulun espanjalaisen Concerto Malaga- kamariorkesterin konsertin Forssan Työväentalon Musiikkisalissa. Konsertin solistina on Wienin Filharmoonikkojen sooloharpisti Anneleen Lenaerts ja ohjelmassa Kalevi Ahon musiikkia sekä espanjalaista kamariorkesterimusiikkia.

Sunnuntaina 30.6.2019 järjestämme Concerto Malagan toisen konsertin Tammelan kirkossa kello 19.00 alkaen. Sen konsertin ohjelmassa on pääosin barokkimusiikkia.

Maanantaina 1.7. 2019 Concerto Malaga- orkesteri esiintyy Ruisluodon palvelukeskuksesa sen asukkaille ja henkilökunnalle.

Jäsenmaksunsa maksaneet yhdistyksemme jäsenet voivat ostaa orkesterin Tammelan konsertin ohjelman 5 euron alennuksella.

Tyykiblues 4. - 6.7.2019

Lounais-Hämeen musiikkipäivät tekee yhteistyötä Forssa eläväksi ja kauniiksi- yhdistyksen kanssa, joka järjestää 4. - 6.7.2019 jälleen valtakunnallisesti tunnetun Tyykiblues - tapahtuman. Tämä tapahtuma alkaa torstaina 4.7. Forssan kirkossa järjestettävällä Gospel-konsertilla, jonka tähtenä loistaa viime vuonnakin Tyykibluesissa esiintynyt ja suuren suosion saanut upea puolalainen Magda Piskorczyk yhtyeineen. Perjantaina 5.7. kello 21.00 alkaen Ravintola Statuksessa esiintyy Suomen bluestulokkaaksi vuonna 2018 valittu Mara Balls ja forssalainen Green River- yhtye.

Vuoden 2019 Tyykiblues- tapahtuman pääkonsertti alkaa lauantaina 6.7. kello 16.00 Forssan Kutomoalueella. Siinä konsertissa esiintyvät vuoden 2018 EBC-voittaja, hollantilainen The Ragtime Rumours- yhtye, Ruotsista saapuva Ida Bang & The Blue Tears- yhtye, Suomen blueskärkeä edustava The Honey B& T-Bones, niinikään suosittu suomalainen Elonkorjuu- yhtye sekä forssalainen, bluesharrastajien keskuudessa suuren suosion saanut Jose Pineland´s Melancholy Monsters- yhtye.

Lisätietoja vuoden 2019 Tyykibluesista löytyy tapahtuman kotisivuilta https://tyykiblues.fi/.

Lauantaina Forssan kutomoalueella järjestettävään pääkonserttiin Lounais-Hämeen Musiikkipäivät ry:n jäsenet saavat lipun ovelta ostaessaan 5 euron alennuksen. Alennus ei koske lippupisteen kautta ennakkomyynnistä ostettavia lippuja.

Yhteistyössä

Pruuki logo musta   Näyttökuva 2023 11 09 133542  OKM logo 2R fi sininen L100 CMYK   Nuutajaêrvi Tunnus FIN pysty vaêri RGB               maaseutu2020          lounaishameenmusiikkiopistoOPLounaismaa   vaakuna tammela     vaakuna jokioinen   LounaPlussa    Leader logo  EU maaseuturahastosivis  Forssan keskusapteekki       vaakuna humppila      kulttuuriyhdistyskuvio MakuLiha    Forssan seurakuntajokioistensrk  tammelan srk